Wspólny konkurs – biblioteki szkolnej i publicznej w Płonce Kościelnej

O tym, że warto brać udział w konkursach ogłaszanych przez biblioteki – przekonali się uczniowie Zespołu Szkół w Płonce Kościelnej. 20.01.2014 roku podczas szkolnego apelu odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Płonce Kościelnej oraz przez bibliotekę szkolną, mieszczącą się w budynku miejscowej szkoły. Zadaniem uczestników konkursu, ph.: ”Moja opowieść świąteczna”, ogłoszonego jeszcze w ubiegłym roku, było napisanie pracy związanej z tematem przewodnim konkursu. Wyróżnieni uczniowie, a raczej uczennice, także aktywne czytelniczki obu bibliotek – otrzymały piękne dyplomy oraz upominki rzeczowe. O tym jak ważna jest książka w życiu człowieka, zdaje sobie sprawę każdy z nas, tym bardziej martwi fakt, że jej rola jest niedoceniana. Spadek czytelnictwa, masowe korzystanie młodzieży z gotowych opracowań, zastępowanie książki tradycyjnej formą elektroniczną spędza sen z powiek nie tylko bibliotekarzom, ale także nauczycielom polonistom, wychowawcom oraz rodzicom. Książka kreuje wyobraźnię, uczy twórczego myślenia, rozwija słownictwo i naprawdę czasem warto sięgnąć właśnie po nią, a nie zagrać w kolejną grę komputerową. Warto podejmować wspólne inicjatywy, służące czemuś dobremu. Właśnie współpraca, a nie rywalizacja może przyczynić się do kontynuowania dobrych praktyk, przynieść korzyści obu stronom. Zarówno Biblioteka Publiczna jak i biblioteka szkolna dołożą wszelkich starań, aby ta współpraca układała się jak najlepiej, bo przecież obu tym placówkom przyświeca wspólny cel.