Menu Zamknij

Narodowe Czytanie w bibliotece!

Już po raz drugi Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy włączyła się w ogólnopolską akcję pod hasłem „Narodowe Czytanie”, zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podjęte przedsięwzięcie ma na celu popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty.

Po ubiegłorocznym czytaniu bajek Aleksandra Fredry przyszedł czas na „Trylogię” Henryka Sienkiewicza – dzieło upamiętniające najważniejsze wydarzenia polskiej historii w XVII wieku: powstanie Chmielnickiego („Ogniem i mieczem”), inwazję Szwedów („Potop”) oraz wojnę Polski z Turcją („Pan Wołodyjowski”). Zdaniem inicjatora „Narodowego Czytania” w powieściach tworzących ten cykl, pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą. „Trylogia” była pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, podyktowana wiarą w siłę narodu, który doznał w XVII w. tylu klęsk, lecz nigdy się nie załamał.

8 września br. rozpoczęto ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Już od godziny 10  przechodnie mogli wysłuchać audiobooka  ,,Potop” czytanego przez Mieczysława Voita. Tuż po godzinie 11 zastąpili go zaproszeni goście. Z tekstem ponadczasowego dzieła Sienkiewicza zmierzyli się aktorzy z teatru Kaprys: Gracjana Wyszyńska, Jakub Jeneralczuk i panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Wanda Modzelewska, Maria Bogacka, Elżbieta Czyżewska. Chwilę wcześniej w Oddziale dla Dzieci, uczestnicy obejrzeli krótką prezentację o Henryku Sienkiewiczu, fragmenty ekranizacji utworów pisarza oraz wystawę poświęconą autorowi.

Na zakończenie wszyscy chętni otrzymali pamiątkowe stemple promujące akcję.
Narodowe Czytanie Trylogii było imprezą, na której naprawdę warto było być. Za rok, co już wiadomo, będziemy czytać „Lalkę” Bolesława Prusa.
Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy składa serdeczne podziękowanie:
– Aktorom Teatru „Kaprys”
– Słuchaczkom Stowarzyszenia „Uniwersytet III Wieku”
– Szkołom: Niepublicznemu Gimnazjum w Łapach,  Szkole Podstawowej  nr 2, I  Liceum Ogólnokształcącemu   nauczycielom i uczniom
– Dyrektorowi i pracownikom Domu Kultury w Łapach – za wsparcie organizacyjne
– Mieszkańcom Łap.

Skip to content