Laureat literackiej nagrody im. Kazaneckiego Piotr Nesterowicz w łapskiej bibliotece

Dnia 17 kwietnia 2015 r. w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbyło się spotkanie autorskie. Gościem wieczoru był dziennikarz Piotr Nesterowicz, autor książki „Cudowna”.

Piotr Nesterowicz urodził się w 1971 roku w Opolu. Ukończył Organizację i Zarządzanie w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie w 1999 obronił doktorat. Przez wiele lat pracował jako konsultant w firmach telekomunikacyjnych. Z biznesu zrezygnował na rzecz literatury pisząc eseje i reportaże.
Gość spotkania opowiedział licznie zebranym słuchaczom jakie wydarzenie zainspirowało go do napisania reportażu: „Zbierając materiały do esejów o Podlasiu, zupełnie przez przypadek dowiedziałem się, że w 1965 roku doszło do zabłudowskiego objawienia i do starcia między zomowcami a wiernymi. Wierni tę bitwę wygrali. Zainteresowała mnie historia walki władzy komunistycznej z przejawami ludowej religijności. Minęło już sporo czasu od tamtego wydarzenia, a ta historia wciąż żyje”. Pan Piotr przedstawił kulisy zdarzenia, które wywołało niemałe poruszenie pośród  mieszkańców oraz pielgrzymów, nadciągających licznie na miejsce gdzie zdarzył się cud, a także gwałtowną reakcję władz politycznych, Milicji, SB i innych ówczesnych służb. Odpowiadając na liczne pytania zebranych mówił o: metodzie zbierania materiałów, rozmowach z Jadwigą, której ukazała się Matka Boska oraz rozmowach z mieszkańcami Zabłudowa i stosunku duchowieństwa do wydarzenia. Słuchaczy interesowało też jak obecnie wygląda miejsce objawienia. Okazało się także, że kilka z obecnych na spotkaniu osób pamiętało to zdarzenie i podzieliło się swoimi wspomnieniami i refleksjami z tamtego okresu. Organizatorzy zadbali o możliwość zakupu „Cudownej”, a chętni skorzystali z okazji uzupełnienia książek o dedykację i autograf autora.