I Ogólnopolska Noc Bibliotek w Łapach

Ach, co to była za noc! Z takim westchnieniem wspominamy noc spędzoną w łapskiej bibliotece.

Czy biblioteki pozazdrościły muzeom? Chyba tak, dlatego w sobotę odbyła się pierwsza ogólnopolska Noc Bibliotek, do której przyłączyła się również nasza biblioteka. Noc Bibliotek była dla Biblioteki Publicznej w Łapach najważniejszą imprezą w ciągu roku, sprawdzianem, czy jest widoczna na kulturalnej mapie naszego miasta. Była to również pierwsza taka akcja w naszej długoletniej historii, dlatego też cały zespól starał się, aby w tym dniu wszystko było dopięte na ostatni guzik.
Czytelnicy nie zawiedli. Kilkanaście minut przed „godziną zero” nasze progi przestąpili najmłodsi uczestnicy Nocy, przygotowani na atrakcyjne spędzenie wieczoru. Zaczęliśmy punktualnie o godzinie 18 książkowym domino. Z ponad 80 książek ułożyliśmy wielkie litery NB, czyli skrót Nocy Bibliotek. Poczuliśmy efekt domina, w którym następnym elementem był film „Sekret Eleonory”, historia Nathaniela i wyjątkowej biblioteki, w której mieszkają postaci z bajek. Opowieść o odwadze, pokonywaniu trudności i wierze we własne siły, magii płynącej z baśni i bajek, zachęcająca wszystkich aby czytać książki. Film z zainteresowaniem obejrzały i dzieci i dorośli. W przerwie razem odczytaliśmy „Lokomotywę” Juliana Tuwima, która podczas wspólnych puff-ów, uff-ów i buch-ów dowiozła dorosłą część publiczności na kolejny przystanek, a mianowicie recital Kingi Guzowskiej pod nazwą „Czar operetki”. Melomani i nie tylko, którzy przybyli na to niezwykłe widowisko muzyczne mogli wysłuchać, największych przebojów opery, w wykonaniu obdarzonej wspaniałym głosem śpiewaczki. Zgoła odmienny był występ studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestniczących w zajęciach sekcji poezji. Nostalgiczne, ale również pełne humoru, mówiące w zabawny sposób o trudach codziennej egzystencji i udzielające porad na życie „z uśmiechem na ustach” wiersze, wprawiły publiczność w radosny i optymistyczny nastrój. Jednak atrakcji było dużo więcej.Wystawa najcenniejszych zbiorów na czele z książką pt. „Astronomiia dla płci piękney” z 1821 roku, unikatowe zbiory „drugiego obiegu”, ręcznie pisana kronika ZNTK w Łapach, archiwalne numery gazet z lat 70-tych i 80-tych. „Książkobranie” – czyli okazja do wymiany swoich książek na inne, jak również okazja by oddać zaległe książki bez kary cieszyło się dużym zainteresowaniem. Goście mogli zagrać w gry planszowe oraz zrobić sleeveface z płytami winylowymi. Zwiedzającym serwowano herbatę, kawę i przepyszne ciasto, a nocny czas umilała muzyka ze starych płyt winylowych. Do późnych godzin wieczornych można było oglądać bibliotekę „od kuchni”, a wyłożone kroniki biblioteczne przybliżały zwiedzającym historię naszej placówki. Mamy nadzieję, że I Noc Bibliotek pokazała naszym mieszkańcom JAKĄ MAMY BIBLIOTEKĘ. Bibliotekę, gdzie można przejrzeć, poczytać, skopiować, posurfować. Bibliotekę, która posiada swoją stronę internetową. Bibliotekę, z której mogą korzystać wszyscy. Do zobaczenia za rok.