Zmarła Józefa Bajda (1947 – 2015) – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy

16 czerwca 2015 r. zmarła Józefa Bajda wieloletnia dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy

Urodziła się w Uhowie w 1947 roku. Ukończyła Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Od 2002 roku była dyrektorem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy. W latach 1990-2002 radna Miasta Łapy, do 1994 r. przewodnicząca Komisji Kultury, 1994-1998 członek Zarządu Miasta, 1998-2002 członek Komisji Finansowej i Prawnej. Przez wiele lat pracowała społecznie w Radzie Programowej Wiejskiego Domu Kultury w Uhowie, a w latach 90. była jej przewodniczącą. Od roku 1966 do 1982, a ponownie od 2003 działała w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich.

Pracę zawodową rozpoczęła w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łapach. Następnie była wieloletnim kustoszem Biblioteki Głównej i Biblioteki Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej. Funkcję dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy pełniła przez 13 lat. Dzięki Jej staraniom biblioteka została skomputeryzowana. Była twórcą Punktu Informacji Biznesowej, który później przekształcił się w Mały Inkubator Przedsiębiorczości,   animatorem spotkań literackich działających pod egidą biblioteki. W kierowanej przez Józefę Bajdę placówce w sposób ciągły organizowane są bezpłatne kursy komputerowe dla dorosłych, a w szczególności dla ludzi starszego pokolenia. Dzięki Jej inicjatywie powołany został Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach. Metody Jej pracy spowodowały, że biblioteka w Łapach jest jednym z najważniejszych czynników pobudzania dialogu obywatelskiego, rozwijania praktycznej współpracy z innymi instytucjami, a w szczególności integracji, wymiany informacji wśród czytelników. Pod kierownictwem dyr Józefy Bajdy biblioteka została uhonorowana Srebrną Różą Książnicy Podlaskiej za „Szczególne osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji książki i czytelnictwa oraz niekonwencjonalne formy pracy na rzecz promocji regionu”.

Pani Dyrektor Józefa Bajda na zawsze zostanie w naszej pamięci.

Uroczystości pogrzebowe śp. Józefy Bajdy rozpoczną się w dn. 18.06.2015 r. (czwartek) o godz. 14:00 wyprowadzeniem z domu przy ul. Mickiewicza 64 do kościoła pw. Św. Wojciecha B.M. w Uhowie, gdzie odbędzie się Nabożeństwo Żałobne.

Dyrektor oraz pracownicy
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy