Spotkanie z Moniką Kowaleczko–Szumowską w Uhowie

Filia Biblioteczna w Uhowie miała przyjemność gościć panią Monikę Kowaleczko–Szumowską – autorkę i tłumaczkę książek dla dzieci i młodzieży, a także materiałów i wystaw dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Książnicy Podlaskiej i Biblioteki Powiatowej, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w bibliotece w Uhowie. Wzięły w nim udział dzieci z klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Uhowie wraz z nauczycielkami Małgorzatą Koszczuk–Petrych oraz Beatą Warpechowską. Na wstępie dzieci, biorące udział w konkursie „Kartka pocztowa do autorki”, przekazały swoje prace gościowi. Daria Laszuk, Maya Manoś–Allgor, Amelia Jeneralczuk i Gabriela Trzaska za udział w konkursie otrzymały drobne upominki. Pani Monika w niezwykle obrazowy sposób mówiła o powstańcach – bohaterach swojej książki „Fajna ferajna”, w których mogły wcielić się dzieci. Każdy usłyszał swoją historię powstańczą, jak trafił w szeregi walczących, jakie zadania miał do wykonania, co robi współcześnie. Później obejrzeliśmy film „Fajna ferajna. Powstanie oczyma dzieci” na podstawie książki naszego gościa, za który twórcy otrzymali Brązową Szablę – Nagrodę Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem.

Spotkanie z Moniką Kowaleczko–Szumowską w Uhowie