„Czytam sobie w bibliotece” – podsumowanie projektu

„Czytam sobie w bibliotece” to projekt ogłoszony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwo Egmont, promujący czytelnictwo wśród dzieci.
7 października odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu, którego celem było zachęcenie najmłodszego pokolenia do samodzielnego czytania, oraz zaszczepienie w nich chęci do przeżywania przygody z książką w ręku. Uczestniczyły w nim 5 latki z Przedszkola Nr 1 w Łapach. Punktem wyjścia do działania była książka Ewy Nowak „SZARKA”. Opisana w niej historia małego wilczka o imieniu Szarka i dziewczynki Gabrysi, stała się inspiracją do przeprowadzenia ciekawego spotkania. Dzieci wprowadzone w odpowiedni nastrój: „Wyobrażały sobie, że znajdują się w lesie. Każde dziecko wydawało jakiś dźwięk, który kojarzył im się z lasem, a więc szumiały drzewa, chrumkały dziki, pukały dzięcioły i oczywiście wyły i skomlały wilki.” Następnie wszyscy tropili ślady zwierząt w lesie, z czym świetnie sobie poradziły. Jednym z wytropionych zwierząt był wilk, bohater książki Ewy Nowak „Szarka”. Dzieci chętnie obejrzały pokaz multimedialny, rozmawiały o wilkach i emocjach jakie w nich rozbudzają te dzikie, piękne zwierzęta. Ciekawa forma promocji czytelnictwa wśród dzieci sprawiła, że wilczym wyciom i skomleniom w bibliotece nie było końca.

Za nami już drugie i zarazem ostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu „Czytam sobie w bibliotece”. Nasze zajęcia odbyły się 5 października w Oddziale dla Dzieci. Uczestniczyły w nich 5 latki z Przedszkola Nr 1 w Łapach. Po krótkim wprowadzeniu i przypomnieniu poprzedniego spotkania maluchy wzięły udział w zabawie ruchowej – Lustro. Następnie wysłuchały fragmentu książki „Maja na tropie jaja” po czym opowiadały o czym był tekst. Nawiązując do tematu przewodniego warsztatów, czyli podróży przedszkolacy wykonali prace plastyczne związane z miejscem jakie chciałyby w przyszłości zwiedzić. Wykazały się ogromną wyobraźnią – ich ilustracje były bardzo kolorowe i pełne inspiracji . Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z podróżowaniem . Kolejnym zadaniem do wykonania było wybranie wśród rozłożonych na podłodze kartoników ilustracji przedstawiających rzeczy potrzebne do wyjazdu. Z czym poradziły sobie bezbłędnie.

Na zakończenie pełnego wrażeń i emocji spotkania dzieci otrzymały specjalne teczki z dyplomami, ufundowanymi przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, co sprawiło im ogromną radość.