”Zbudować Dom. Opowieść o Hospicjum w Białymstoku i jego kierowniku, doktorze Tadeuszu Borowskim-Beszcie” – książka o Honorowym Obywatelu Miasta i Gminy Łapy już w bibliotece.

Doktor nauk medycznych Tadeusz Borowski-Beszta jest jednym z najbardziej znanych i zasłużonych łapian w naszym regionie. 30 stycznia 2015 r. Rada Miejska w Łapach nadała doktorowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Łapy. Mieszkał i uczył się w Łapach. Jest specjalistą psychiatrii klinicznej. Wspólnie z Markiem Kotańskim organizował ośrodek Monaru dla narkomanów w Zaczerlanach, a później z ojcem Edwardem Konkolem stworzyli oddział dla uzależnionych w choroszczańskim szpitalu. W 1987 r. stworzył pierwsze w Białymstoku hospicjum, a w 1992 utworzył pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum „Dom Opatrzności Bożej”, wspierające ludzi chorych i umierających. Główny bohater książki uważa, że nie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jego zdaniem domu nie tworzy jedna osoba, a cała rodzina, wszyscy, którzy bezinteresownie od lat wspierają hospicjum. Książka „Zbudować Dom” jest zróżnicowana pod względem treści i formy. Znaleźć w niej można wielu ludzi różnych godności, zawodów i zainteresowań. Całość skupia w jedno jak soczewka Tadeusz Borowski-Beszta – człowiek niezwykłego ducha i wielorakich doświadczeń. Biblioteka w Łapach zakupiła tę wyjątkową pozycję i udostępnia ją czytelnikom. Można ją wypożyczyć lub przejrzeć na miejscu w czytelni. Serdecznie zapraszamy.