Prasa, książka, film – inspiracje biblioteczne

W tym roku Tydzień Bibliotek obchodzony był w dniach od 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Była to XIII edycja programu, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony użytkowników bibliotek. Tygodniowa akcja przybliżyła nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjną ofertę edukacyjno-kulturalną i swobodniejsze zasady korzystania ze zbiorów. Dzisiejsze biblioteki zmieniając swoje oblicze zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów , kreatywnego spędzania czasu i poszerzania horyzontów, jednym słowem – biblioteka inspiruje. Biblioteka w Łapach aktywnie włączyła się w organizację tegorocznej kampanii, przygotowując wiele interesujących spotkań, mających na celu podkreślenie roli czytania i uczestnictwie w promowaniu kultury. Jedną z form promującą czytelnictwo były zorganizowane przez Czytelnię dla Dorosłych lekcje biblioteczne pt. „Czasopisma i zbiory regionalne w łapskiej bibliotece”, w których uczestniczyła młodzież gimnazjalna. Uczniowie dowiedzieli się o sposobach korzystania z materiałów prasowych gromadzonych w czytelni i obejrzeli zbiory archiwalne łapskiej prasy regionalnej ukazującej się od 1990 roku. Inną propozycją był quiz wiedzy o futbolu „Euro 2016”. Aby dopełnić oprawę sportową spotkania zaprosiliśmy dyr. Ośrodka Kultury Fizycznej Adama Protasiewicza, który podczas prezentacji opowiedział uczniom wiele ciekawostek o piłkarskich wydarzeniach sprzed lat i swojej futbolowej, młodzieńczej pasji. Aby znaleźć wspólne porozumienie z młodzieżą, sięgnęliśmy po język przekazu najbardziej zrozumiały dla młodych jakim jest film. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Dyrekcjom szkół gminy Łapy, nauczycielom i uczniom w Tygodniu Bibliotek 2016.