Promocja książki o powstaniu styczniowym w łapskiej bibliotece

Powstanie Styczniowe 1863 roku objęło swoim zasięgiem duży obszar Polski północno-wschodniej, a miejscowa ludność opłaciła to surowymi represjami. 19 maja w łapskiej bibliotece odbyła się promocja książki pt. „Powstanie styczniowe na Mazowszu północno-wschodnim i Podlasiu w dokumentach archiwalnych” wydanej przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Pani dyr. Barbara Bajda w swoim wystąpieniu przywitała zgromadzoną publiczność i przedstawiła gości spotkania Panią Dorotę K. Rembiszewską i ks. Józefa Łupińskiego z Centrum Popularyzacji Wiedzy w Łomży redaktorów promowanej książki. W doniosłą atmosferę wprowadziły studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku pięknie czytając wiersze patriotyczne. Zgromadzonej publiczności ks. Józef opowiedział o licznych manifestacjach patriotyczno-religijnych na terenie Podlasia w latach 1861-1862 tłumionych przez władze carskie, jak również o przebiegu powstania styczniowego w okolicznych miejscowościach. Wspomniał o bitwie pod Surażem stoczonej przez partię powstańczą Władysława Zameczka-Cichorskiego, Sokołach, czy wystąpieniach powstańczych w Łapach Barwikach, gdzie w styczniu 1863 roku zdobyto stację kolejową. Wielce znaczącym etapem była bitwa pod Łukawicą, która została stoczona w dniach 17-19 września 1863 roku między liczącą blisko 500 ludzi partią powstańczą pułkownika Ejtminowicza a oddziałem rosyjskim. Łukawicka wieś oskarżona o współpracę z powstańcami zapłaciła największą cenę. Karą była całkowita grabież majątku mieszkańców, wieś spalona a ludność etapami zesłana na Wschód. Dopiero po upływie 12 lat po ułaskawieniu pozwolono mieszkańcom wrócić do Królestwa. Pani Dorota w prezentacji odnoszącej się do omawianej książki przedstawiła bardzo interesujące i mało znane źródła historyczne, dotyczące w szczególności osób biorących udział w zrywie niepodległościowym w Łomży i regionie.Podkreśliła dużą wartość publikacji w badaniach nad powstaniem styczniowym na Mazowszu i Podlasiu. Miłym akcentem spotkania była długa i żywiołowa dyskusja ze zgromadzoną publicznością o przeszłości ziemi ojczystej, patriotyzmie dawniej i dziś. Osoby zainteresowane mogły nabyć publikacje Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowe im. Wagów z 20-procentową zniżką z autografem gości tego niecodziennego spotkania.