„Randes-vous z biblioteką” – warsztaty edukacyjne z Dominikiem Sołowiejem

Dnia 20 maja 2016 r. uczniowie klas pierwszych Niepublicznego Gimnazjum w Łapach, na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy,  uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych z Dominikiem Sołowiejem – dziennikarzem, publicystą, krytykiem literackim, filmowcem. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Randes-vous z biblioteką”. Pan Dominik przekonywał młodzież do czytania książek i odwiedzania bibliotek, mówił, jak ważne jest czytanie dla umysłu człowieka.

Zachęcał młodych ludzi, aby sięgali po książki, gdyż czytanie jest najlepszym ćwiczeniem mózgu. Czytać można nie tylko książki papierowe, ale także te na nośnikach elektronicznych. Warto czytać, ponieważ ludzie czytający książki potrafią być empatyczni, czyli wczuć się w emocje innych, są bardziej inteligentni i wrażliwi, a tym samym częściej osiągają wcześniej postawione sobie cele. Natomiast osoby, które nie czytają są ludźmi łatwymi do rządzenia i manipulowania.

W trakcie spotkania prowadzący pokazał młodzieży ćwiczenia, które rozwijają myślenie i synchronizację obu półkul mózgowych np. żonglowanie piłeczkami , naprzemienne dotykanie nosa i ucha. Dominik Sołowiej dzięki swej otwartości i swobodnemu przekazywaniu wiedzy nawiązał doskonały kontakt z młodzieżą, która również chętnie zadawała pytania naszemu gościowi.

Tego typu spotkania organizowane przez naszą bibliotekę dzięki wsparciu Książnicy Podlaskiej, a przede wszystkim Biblioteki Powiatu Białostockiego mają na celu zmotywowanie uczniów do czytania książek, upowszechniania wiedzy o zasadach dobrego zachowania się (bon ton), a najbardziej do zaprzyjaźnienia się z biblioteką.