Menu Zamknij

Maria Nurowska – “Bohaterowie są zmęczeni”

Trochę nietypowo bo w pierwszy czwartek miesiąca stycznia odbyło się spotkanie sympatyków DKK. Omawianą książką była biografia braci Niemczyków pt. „Bohaterowie są zmęczeni” Marii Nurowskiej.

Trochę nietypowo bo w pierwszy czwartek miesiąca stycznia odbyło się spotkanie sympatyków DKK. Omawianą książką była biografia braci Niemczyków pt. „Bohaterowie są zmęczeni” Marii Nurowskiej.
“Bohaterowie są zmęczeni” to barwna opowieść o ludzkich losach w nieludzkich czasach oparta na prawdziwej historii Leona i Ludwika Niemczyków. Obydwaj bracia w czasie II wojny światowej należeli do podziemnych struktur i walczyli o wolność ojczyzny. Po wojnie Ludwik z narażeniem życia organizował ucieczki przez zieloną granicę. Podczas jednej z nich, na zachód postanowił uciec Leon. Jednak w trakcie próby przekroczenia granicy cała grupa wpadła i została aresztowana. Leon, po krótkim pobycie w więzieniu wyszedł na wolność i rozpoczął aktorską karierę. Ludwik zaś, przeżył sześcioletnią gehennę w lochach UB. Po wyjściu podjął rozpaczliwą próbę ucieczki z kraju i wraz z żoną przedostał się na zachód. Bracia nigdy więcej się już nie spotkali. Najpierw rozdzieliło ich więzienie, potem pół świata. Nigdy więcej ze sobą nie rozmawiali, nigdy nie dowiedzieli się, kto zdradził. Autorka podjęła się próby wyjaśnienia tej tajemnicy i odkryła kto był zdrajcą. Nie zdążyła ich jednak ze sobą pogodzić, bo obaj bohaterowie już nie żyli. Klubowiczki stwierdziły, że historia braci Niemczyków opisana przez Nurowską jest smutna i bolesna, a zarazem wzruszająca. Jest to wspaniale napisana proza, którą czyta się z zapartym tchem. „Bohaterowie są zmęczeni” to pozycja, o której trudno będzie zapomnieć, a przedstawiona w niej historia, którą opowiadają dwie osoby brzmi zupełnie inaczej. Te same zdarzenia inaczej były opisywane przez Leona a inaczej przez Ludwika, braci, których poróżniła niewyjaśniona tajemnica sprzed lat. Obejrzałyśmy również fragmenty filmów, w których główne postaci grał Leon Niemczyk: „Pociąg”, „Nóż w wodzie”, „Baza ludzi umarłych”. Następne spotkanie 26 stycznia a omawianą lekturą będzie „Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera. Zapraszamy!

 

 

 

Skip to content