Wycieczka do Warszawy – łapscy studenci UTW zwiedzają stolicę

W dniu 27.06.2017 r. studenci łapskiego UTW wyjechali na wycieczke do Warszawy. Pierwszym punktem było Centrum Nauki Kopernik. Budowę Centrum rozpoczęto w 2004 r., kosztowała ponad 305 mln zł., z czego 207 mln uzyskano z UE. Bawiliśmy się świetnie na wystawach stałych, podglądając jak to robią dzieci. Czas szybko minął. Następnie ruszyliśmy do Wilanowa. Rezydencja wilanowska to pałac, jego dekoracje, ogrody, a także liczne budowle i pomniki, wznoszone tu od 1677 r. Twórcą tego miejsca był Jan III, król zwycięzca, a przy tym miłośnik sztuk i nauk. W 1805 r. Stanisław Kostka Potocki otworzył tu pierwsze polskie muzeum prezentujące kolekcje dzieł sztuki europejskiej i pamiątki związane z rodem Sobieskich. Po zwiedzeniu pałacu udaliśmy się do pięknego parku, gdzie utworzono ogrody w różnych stylach: dwupoziomowy ogród barokowy, neorenesansowy ogródek różany, angielski ogród krajobrazowy oraz park krajobrazowy angielsko-chiński. W ogrodzie różanym zachwycił nas zapach kwiatów. Po obiedzie udaliśmy się do Królewskich Łazienek. Jest to zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z przewodnikiem zwiedziliśmy Pałac na wodzie, który był letnią rezydencją króla. Po jego śmierci przeszedł na własność księcia Józefa Poniatowskiego i jego siostry księżnej Marii Teresy Poniatowskiej. W 1817 r. pałac został sprzedany carowi Aleksandrowi I. W czasie II wojny światowej został spalony przez Niemców, po wojnie odbudowany. Powierzchnia Łazienek Królewskich wynosi około 76 ha, w tym powierzchnia wód 4,9 ha. W najbliższych latach Muzeum planuje wzniesienie nowego obiektu – Ogrody XXI Wieku z podziemnymi salami wystwawowymi. Po zwiedzeniu parku udaliśmy się w podróż powrotną. W dobrych humorach planowaliśmy następne wypady.

Stanisława Stypułkowska UTW