„Znane i mniej znane oblicze Marszałka Józefa Piłsudskiego” – spotkanie z Jackiem Delertem

Józef Piłsudski był bohaterem spotkania 8 listopada br. w bibliotece w Łapach. Zorganizowano je w ramach ustanowionego przez Sejm RP roku 2017, rokiem Józefa Piłsudskiego, a także 150 rocznicy jego urodzin. Sylwetkę Marszałka przybliżył słuchaczom prowadzący – pasjonat historii, przewodnik, Jacek Delert. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję usłyszeć mniej znane, ale jakże ciekawe fakty z prywatnego życia naczelnego wodza Armii Polskiej. Piłsudski był wybitnym politykiem i mężem stanu, a patriotyczne wychowanie, które otrzymał w rodzinnym domu, jak podkreślał prelegent, zawarzyło na całym jego życiu. Marszałek uchodził za przystojnego mężczyznę, ale słabą płeć oczarowywał inteligencją i charyzmatyczną osobowością. Wierny do końca swoim ideałom i swojej ojczyźnie, kobietom, wybrankom jego serca, wierny tylko, gdy darzył je uczuciem. Słuchając tej frapującej opowieści, mieliśmy wyjątkową okazję poznać sylwetki najważniejszych kobiet, które trwały u jego boku oraz towarzyszyły mu w życiu i działalności konspiracyjnej. Jednak, jak zaznaczył prowadzący, prawdziwą miłością Piłsudski darzył tylko trzy kobiety. Pierwszą i najważniejszą była matka, obok której prochów spoczęło jego serce oraz dwie córki Wanda i Jadwiga. Te pasjonujące spotkanie i wspólne odkrywanie mniej znanego oblicza Marszałka spotkało się z dużym zainteresowaniem przybyłych. Imprezie towarzyszyła wystawa w holu biblioteki pt. „Józef Piłsudski – Komendant – Naczelnik – Marszałek”. Dziękujemy Domowi Kultury za udostępnienie sali, mieszkańcom za liczne uczestnictwo i zapraszamy do oglądania ekspozycji.