Odjazdowy Bibliotekarz w Łapach „Szlakiem Niepodległości”

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zorganizowała kolejny raz rajd rowerowy pod hasłem Odjazdowy Bibliotekarz 2018. Tym razem wiódł on „Szlakiem Niepodległości”, czyli śladami miejsc związanych z historią walk o niepodległość w naszym mieście. Pomimo upalnego popołudnia na miejsce startu przybyli miłośnicy rowerów i historii. Wyjazd rozpoczęliśmy 20 czerwca 2018 sprzed budynku biblioteki, równo o godzinie dwunastej, w asyście konwojującego nas radiowozu policyjnego, wyruszyliśmy zwartą grupą ku rowerowo – historycznej przygodzie. Trasa prowadziła uczestników ulicami miasta. Pierwszym przystankiem była izba pamięci patrona Gimnazjum nr 1 w Łapach ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, gdzie sylwetkę łapskiego bohatera przybliżył nam uczeń tej szkoły Kamil Raciborski. Kolejnym punktem rajdu był przystanek na Placu Niepodległości przy pomnikach: ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego i Niepodległości. Krótki rys historyczny dotyczący powstania pomników, gdzie zapaliliśmy symboliczne znicze, przedstawił nam członek Łapskiego Towarzystwa Regionalnego pan Bogdan Zarzecki. Kontynuując wycieczkę ulicami miasta zatrzymaliśmy się u zbiegu ulic 3-go Maja i Nilskiego-Łapińskiego, w miejscu gdzie stoi dom, w którym gościł Marszałek Józef Piłsudski (Gazeta Łapska 2006, nr 5, s. 16-17). Podczas krótkiego odpoczynku rozmawialiśmy o Marszałku i jego miejscu w historii Łap. Kolejnym etapem rajdu była miejska nekropolia, gdzie spoczywają znani łapiacy jak również bohaterowie walk o niepodległość. Dzięki zasobowi wiadomości pana Bogdana Zarzeckiego i pana Stanisława Kosickiego odwiedziliśmy m.in. groby pań Danuty Skibko i Marii Maliszewskiej oraz Władysława Piotrowskiego i Tytusa Mikulskiego. Zatrzymaliśmy się także przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zmęczeni ale pełni wrażeń i bogatsi w wiedzę historyczną o ludzkich losach i odwiedzanych miejscach, rajd zakończyliśmy ogniskiem na placu Wiejskiego Domu Kultury w Łapach – Szołajdach. Podczas wspólnego pikniku mile spędziliśmy czas śpiewając pieśni patriotyczne przy akompaniamencie akordeonu pana Wincentego Godlewskiego, któremu towarzyszyła grająca na tamburynie żona Danuta. Pełne uśmiechu twarze uczestników świadczyły o tym, że wszyscy bawiliśmy się świetnie, dlatego kolejną rowerową wycieczkę, która dołączyła do ogólnopolskiej akcji Odjazdowy Bibliotekarz uważamy za udaną.