„Z formą za pan brat – senior podróżnik, senior ratownik, senior szaradzista” – projekt dla seniorów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach działający przy łapskiej Bibliotece otrzymał dofinansowanie na realizację zadania publicznego pod nazwą „Z formą za pan brat – senior podróżnik, senior ratownik, senior szaradzista”. Dotacja została przyznana w wyniku rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert zadań gminy Łapy, w zakresie organizacji czasu wolnego mieszkańców miasta i gminy Łapy, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży w 2018r. Projekt zakłada profilaktykę zdrowotną osób starszych, czyli działania mające na celu promocję i utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia wśród łapskich seniorów oraz słuchaczy UTW. Realizowany jest od października do grudnia br. Projekt rozpoczęliśmy 11 października wycieczką do Białegostoku pt. “Ślady walki pamięci o Niepodległą RP znane i mniej znane fakty historyczne”. Białystok powitał nas złotą, polską jesienią. Zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeum Historii Medycyny i Farmacji znajdującego się w zabytkowych wnętrzach Pałacu Branickich. Poznaliśmy tajniki medycyny, proces kształtowania się przez stulecia tradycji leczniczych i poczuliśmy zapach i atmosferę apteki z przełomu XIX i XX wieku. Kolejnym etapem zwiedzania były pełne ciekawostek podziemia pałacu. Multimedialną ścieżką edukacyjną przeszliśmy po zabytkowych pomieszczeniach pełnych zdjęć, rysunków i rzeźb. Barokowe ogrody otaczające Pałac Branickich podziwialiśmy w sportowym marszu Nordic Walking. Spacer zakończyliśmy w Miejskim Parku Planty poznając kolejne miejsca pamięci związane z niepodległością Polski. Najwybitniejsze działa polskich malarzy obejrzeliśmy w Galerii Malarstwa Polskiego w Muzeum Podlaskim w Ratuszu. Ozdobą Galerii jest zespół płócien malarzy z ostatnich 250 lat m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, Olgi Boznańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Alfreda Wierusza – Kowalskiego i wielu innych. Śladami walki o niepodległość doszliśmy pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Dowiedzieliśmy się, że marszałek dość często bywał w Białymstoku, a w 1921r. został honorowym obywatelem miasta. Wycieczka przyczyniła się do pogłębienia wiedzy na temat ciekawych historycznie miejsc Podlasia i propagowania zdrowego trybu życia.

Uczestnicy projektu