Spotkanie w bibliotece z Robertem Radzikiem, autorem książek o Żołnierzach Niezłomnych

„Przywrócić historię skazaną na zapomnienie” – pod takim hasłem w sobotnie popołudnie 13 października w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbyło się spotkanie autorskie (zorganizowane we współpracy z Łapskim Towarzystwem Regionalnym), którego gościem był Robert Radzik. W swoich książkach i artykułach zajmuje się on dziejami podziemia niepodległościowego, a szczególnie na Białostocczyźnie i północnym Mazowszu. Swoją opowieść rozpoczął od przybliżenia historii jedynej organizacji wojskowo – politycznej powstałej na przełomie 1944/1945 roku jaką było Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. Już po zakończeniu drugiej wojny światowej liczyła ona na naszych terenach około 10 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Na Białostocczyźnie podziemie było liczne i dobrze zorganizowane oraz cieszyło się praktycznie powszechnym poparciem społecznym, za co wielu mieszkańców wsi zapłaciło życiem. Wiedza, którą przedstawił nam p. Robert jest wynikiem jego indywidualnych badań i podróży do osób i miejsc będących świadkami wielu dramatycznych epizodów z tamtego okresu. Dzięki temu poznał relację naocznych świadków, a tym samym dowiedział się o losach i heroicznej walce tak znanych postaci jak: „Huzar”, „Ciemny”, „Młot”, Wiarus”, „Łupaszka”, „Cygan”, „Świeży”, „Płomień”, „Głuszec” i wielu innych. Snuł opowieści o bohaterach poległych w walce, o aresztowanych i torturowanych w więzieniach UB, o rozstrzelanych bez żadnej dokumentacji, o tych, którzy zniknęli bez śladu. Przybyli na spotkanie pasjonaci historii mogli pogłębić swoją wiedzę jak również podzielić się swoimi wspomnieniami przekazanymi im przez najbliższych. Mamy nadzieję, że to spotkanie chociaż w części przyczyni się do utrwalenia zapomnianych losów Żołnierzy Wyklętych walczących o wolną Polskę.