Beatty Paul – “Sprzedawczyk”

W jesienny deszczowy wieczór, odbyło się kolejne miłe spotkanie DKK w Bibliotece Publicznej w Łapach. Omawiana książka Beatty Paul pt. ”Sprzedawczyk” jest nagrodzona prestiżową nagrodą Man Brooker Prize, którą otrzymał autor w 2016 roku.Bohater książki, dorasta w fikcyjnym kalifornijskim mieście – Dickens, które stanowi swoiste brudne getto leżące na przedmieściach Los Angeles. W tym ponurym otoczeniu, słynącym z rekordowej liczby morderstw, nasz gombrowiczowski bohater obdarzony imieniem Drops zostaje poddawany licznym eksperymentom o podłożu rasowym. Autorem szalonych eksperymentów jest jego ojciec, który jest psychologiem. Drops mając w pamięci osobliwe doświadczenia z dzieciństwa propaguje segregację rasową i z tego powodu staje przed sądem. Klubowicze zgodnie przyznali, że jest to książka szokująca treścią i językiem, który obfituje w wulgaryzmy. Może historia w niej zawarta jest ciekawa jednak lektura jest napisana w bardzo trudnym stylu i wiele osób nie przeczytało jej do końca. Chociaż dyskusja była bardzo burzliwa jednak klubowiczom powieść nie przypadła do gustu. Następne spotkanie 29 listopada a omawianą lektura będzie powieść Justyny Wydry „Essesman i żydówka”.