„Najpiękniejsza książka mojego dzieciństwa” – warsztaty międzypokoleniowe

24 października br. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zorganizowała warsztaty międzypokoleniowe dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „POLUB CZYTANIE! – książka łączy pokolenia”. Na czas zajęć Oddział dla Dzieci zamienił się w kawiarenkę literacką. Tego dnia seniorzy występowali w innej niż zazwyczaj roli. Tym razem postanowili zachęcić młodzież do czytania, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, wspomnieniami i doświadczeniami dotyczącymi książek. Wszyscy uczestnicy wcielili się w rolę dziennikarzy. Zadanie polegało na przeprowadzeniu wywiadu seniorów z uczniami, a później role odwróciły się i starsze pokolenie zadawało pytania młodzieży. Bez zbędnego skrępowania zaproszeni goście przedstawili wyniki swoich wyczerpujących wywiadów. Z przeprowadzonych badań wynikło, że ulubioną lekturą uczniów jest “Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery, a seniorów „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza. Uczestnicy spotkania opowiadali co czytali w dzieciństwie, a co obecnie czytają oraz jak książki wpłynęły na ich życie. Dorośli przekonywali, że zwłaszcza młodzież powinna sięgać po literaturę, by szukać wzorców, kształtować charakter i po prostu uczyć się życia. Poza swoimi historiami goście czytali fragmenty przyniesionych ze sobą książek. Dzięki tym warsztatom młodzi uczestnicy dowiedzieli się, że literatura łączy oba pokolenia. Bez względu na wiek można znaleźć wspólny język i temat do dyskusji, bo książki mają moc jednoczenia ludzi. Zwieńczeniem zajęć było wspólne stworzenie haseł promujących czytanie. Hasła były pełne pomysłowości i wyobraźni za co zostały nagrodzone oklaskami. Warsztaty zakończyły się słodkim poczęstunkiem. Hasła wymyślone przez uczestników warsztatów: „Książka nietrudna sprawa w niej radość i zabawa”, „Bądź mądry i czytaj”, „Czytaj i nie pytaj dlaczego, kochany kolego!”, „Łokieć, pięta, fajne spanie a najlepsze jest czytanie”.
Całą imprezę poprowadził zaprzyjaźniony z Biblioteką Dominik Sołowiej – dziennikarz zanany z prowadzenia „Śród Literackich” w Książnicy Podlaskiej.