Menu Zamknij

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Wielickim

W ramach projektu “Zobaczyć więcej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 3 listopada w Bibliotece Publicznej w Łapach odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Wielickim, legendą polskiego i światowego himalaizmu.

W ramach projektu “Zobaczyć więcej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 3 listopada w Bibliotece Publicznej w Łapach odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Wielickim, legendą polskiego i światowego himalaizmu.W swoim życiu zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie szczyty mierzące powyżej 8000 metrów n.p.m. Samotnie wszedł na Broad Peak, Dhaulagiri, Sziszapangmę, Gaszerbrum II i Nanga Parbat, często korzystając z nowych, trudnych dróg. Niesamowitym wyczynem było jego zimowe wejście na Lhotse, na szczycie którego stanął samotnie w czasie nocy sylwestrowej, jeszcze w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach.
W trakcie spotkania Krzysztof Wielicki podzielił się z nami swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z wypraw. Jego opowieściom towarzyszyła prezentacja złożona ze zdjęć i filmów. Mówił o akcji ratunkowej pod Nanga Parbat, także o tym, jak pochował swojego przyjaciela w szczelinie lodu oraz nagranym wtedy filmie, który odtworzył pierwszy raz dopiero po ponad 30 latach po tym wydarzeniu. Wspominał wybitnych wspinaczy m.in. Jerzego Kukuczkę i Andrzeja Zawadę. Nie zabrakło również ciepłych wspomnień o Wandzie Rutkiewicz.
Wszyscy obecni na spotkaniu byli pod ogromnym wrażeniem życiowych dokonań Krzysztofa Wielickiego oraz tego, z jaką pasją potrafi o nich opowiadać.

Skip to content