Wystawa „Rok Wybickiego »Jeszcze Polska nie zginęła«”

Projekt bez tytułu6

Uchwałą Sejmu RP rok 2022 został ogłoszony Rokiem Józefa Wybickiego. W związku z tym Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy przygotowała wystawę „Rok Wybickiego »Jeszcze Polska nie zginęła«” poświęconą jednemu z najwybitniejszych Polaków I Rzeczypospolitej i autorowi słów polskiego hymnu narodowego. W 2022 roku mija nie tylko 200 lat od jego śmierci, ale też 275 lat od urodzin i 225 lat od powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, bo taką pierwotnie nazwę nosił nasz hymn państwowy. Warto nadmienić, że w  XIX wieku słowa “Mazurka Dąbrowskiego” były  tłumaczone przez europejskich poetów. Utwór został przełożony na 17 języków.
Wystawa przybliża biografię Józefa Wybickiego. Można na niej zobaczyć m.in. zdjęcie miejsca jego narodzin, czyli dworku w Będominie, oraz poznać ważniejsze wydarzenia z dziejów “Mazurka Dąbrowskiego”. Ekspozycję uzupełnia bogato ilustrowana seria plansz zatytułowana “Hymn polski – symbolem wiary w odrodzenie państwa”. Wzbogaca ją także niecodzienny przedmiot w postaci pianina. Całość dopełniają pochodzące z bibliotecznych zbiorów publikacje książkowe związane z tematyką ekspozycji.
Wystawę można oglądać w holu na parterze i I piętrze biblioteki do końca marca 2022 roku. Serdecznie zapraszamy!