GWIAZDA z Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie z wizytą w Łapach

Z okazji 330. rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie wysłała swoją maskotkę GWIAZDĘ w wyjątkową podróż po szesnastu województwach. W akcję zostało włączonych wiele instytucji. W Podlaskiem zostały wybrane tylko dwie biblioteki. Jedną z nich została Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy. Dzięki udziałowi w tej akcji mogliśmy promować nie tylko naszą bibliotekę, ale również miasto i gminę Łapy.

W swoją podróż GWIAZDA zabrała publikację pt. „Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny – perła baroku polskiego w Szczuczynie” autorstwa Janusza Siemiona, dyrektora Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, która przybliżyła nam historię miasta, z którego pochodzi maskotka.

Przez siedem dni, w trakcie których maskotka przebywała w naszej placówce, robiliśmy zdjęcia i nagrywaliśmy filmiki z ciekawych miejsc, które regularnie zamieszczaliśmy na naszej stronie na Facebooku. Przedstawiliśmy w nich poszczególne działy znajdujące się w naszej bibliotece, trzy Filie Biblioteczne, jak również Plac Solidarności z tężnią solankową, Plac Niepodległości, nowo wybudowany plac zabaw, Dom Kultury oraz Galerię „Pod Zegarem”. Pochwaliliśmy się również nową infrastrukturą rekreacyjną nad rzeką Narew w Uhowie i rozciągającymi się stamtąd pięknymi widokami na okolice.

Maskotce w podróży po kraju towarzyszy „Podróżnicza kronika Gwiazdy”, której karty stopniowo wypełnią relacje z miejsc, które odwiedzi. Z każdego z nich maskotka zabierze ze sobą pamiątki. Prezentami z Łap są: książka Piotra Sobieszczaka pt. „Łapy. Miasto przy kolei”, mapa turystyczno-krajoznawcza gminy i plan miasta oraz gadżety.

Jak zapowiada Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie, po zakończeniu podróży zgromadzone przez biblioteczną maskotkę pamiątki, zdjęcia i nagrania oraz „Podróżnicza kronika Gwiazdy” zostaną zamknięte w kapsule czasu na dziedzińcu biblioteki. Być może przyszłe pokolenia zechcą poznać historię GWIAZDY i odtworzyć trasę jej podróży. Cieszymy się, że Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy mogła stać się częścią tego przedsięwzięcia.