XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach od 31 maja do 4 czerwca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbył się XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: „Polscy autorzy dla klimatu”. Poprzez hasło polscy autorzy pragną zmobilizować społeczeństwo do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska.
Nawiązując do powyższego hasła 31 maja Oddział dla Dzieci zorganizował spotkanie z pracownikiem  Nadleśnictwa Rudka – Justyną Bujnowską, w którym uczestniczyły 3-4 latki z Przedszkola Nr 1 w Łapach. W trakcie prelekcji przedszkolaki poznały różne gatunki zwierząt i roślin występujących w polskich lasach oraz dowiedziały się jakie jest ich znaczenia dla człowieka i otaczającego nas środowiska. Uczestnicy spotkania wysłuchali wiersza J. Tuwima „Ptasie radio” oraz fragmentu książki „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej – patronki roku 2022. Wszyscy byli bardzo aktywni i chętni do dyskusji. Wizytę wzbogaciły atlasy z opisem i zdjęciami zwierząt, roślin oraz najciekawszych drzew z całego świata.
2 czerwca odbyło się spotkanie z pszczelarzem Marcinem Kruszewskim, słuchaczami którego były 4 latki z Przedszkola Nr 2 w Łapach. Dzieci z uwagą  śledziły przygody pszczółki Mai, którą przeczytał zaproszony gość. Następnie Pan Marcin opowiedział przedszkolakom o życiu pszczół, ich znaczeniu dla środowiska oraz o zdrowotnych właściwościach miodu. Urozmaiceniem imprezy było malowanie twarzy przez Weronikę Łapińską z Centrum Aktywności Społecznej.
Natomiast 4 czerwca zorganizowano spotkanie z cyklu Bajkowe Poranki w trakcie którego dzieci w towarzystwie rodziców wysłuchały „Lokomotywy” Juliana Tuwima w interpretacji bibliotekarki. Mali słuchacze z wielkim zaciekawieniem śledzili losy bohaterów w bogato ilustrowanej książce opowiadającej o lokomotywie parowej szykującej się do odjazdu, pełnej różnych pasażerów, wśród których znajdowały się również zwierzęta.
Wszystkie te imprezy czytelnicze nawiązujące do XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom ph: ”Polscy autorzy dla klimatu” miały na celu  zaprezentowanie dzieciom i młodzieży polskiej literatury za pośrednictwem osób dorosłych,  która opisuje fascynujący świat otaczającej nas i niestety zagrożonej naszymi działaniami przyrody, a także zmobilizowanie młodych czytelników do refleksji ekologicznej oraz działań na rzecz ochrony klimatu i planety.Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy składa serdeczne podziękowanie:
– Pani Justynie Bujnowskiej – pracownikowi Nadleśnictwa Rudka
– Panu Marcinowi Kruszewskiemu – właścicielowi pracowni pszczelarskiej i punktu sprzedaży miodu Pasieka Marcina, ul. Słoneczna 13, Łapy
– Pani Weronice Łapińskiej – animatorce z Centrum Aktywności Społecznej w Łapach

Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Rudka
Pani Justyna przedstawia Atlas roślin
Pamiątkowe zdjęcie
Pan Marcin czyta książkę
Zaproszony Gość zachęca do czytania książek
Pamiątkowe zdjęcie
Pani Weronika maluje twarze
Wspólne zdjęcie