Otwórzmy się na innych

Od stycznia b.r. w Filii Bibliotecznej w Uhowie realizowany jest projekt ,,Dialog kultur – znam, rozumiem, szanuję”,  który otrzymał dotacje w konkursie ,,Równać szanse 2009- Regionalny Konkurs Grantowy”. Pod przewodnictwem Wiesławy Modzelewskiej, inicjatorki projektu, dwunastoosobowa grupa młodzieży poznaje różne kultury, narodowości i wyznania na Podlasiu. W co dwutygodniowych spotkaniach młodzież prowadzi dyskusje jak akceptować i poznawać inne religie i narody. Oprócz tego benificjenci przygotowują materiały o mniejszościach narodowych i etnicznych, prowadzą prelekcje, robią wystawy. Zaplanowane są również wycieczki do Tykocina, Kruszynian, Bochonik, Supraśla, Hajnówki, Bielska Podlaskiego w celu bezpośredniego kontaktu z kulturą innych narodowości. Oprócz zwiedzania zabytków przewidziana jest degustacja dań regionalnych i poznanie przedstawicieli mniejszości narodowych. Projekt zakończy się w czerwcu występem w Bibliotece w Uhowie zespołu grającego pieśni cygańskie i degustacją potraw. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież pozna inne narodowości, religie, kultury, nauczy się tolerancji, szanowania i rozumienia innych osób oraz nawiązywania nowych kontaktów i pracy w grupie.

Katarzyna Januszyk – beneficjentka projektu