Koalicja na rzecz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy

1

Właśnie minął pierwszy rok trwania Programu Rozwoju Bibliotek. Ma on na celu pomoc lokalnym bibliotekom w przekształceniu się w aktywne ośrodki życia lokalnego. Program skierowany jest do bibliotek publicznych we wszystkich gminach wiejskich i małych miastach do 20 tys. mieszkańców. W ciągu pięciu lat program będzie wspierał biblioteki, w ramach którego organizowane będą szkolenia dla bibliotekarzy, przekazywany będzie sprzęt komputerowy i nowoczesne oprogramowanie. Jego budżet to 100 mln zł. Większość środków pochodzi od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, której partnerem jest Fundacja Billa i Melindy Gates. Jest realizowany w Polsce przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Do pierwszej rundy zakwalifikowało się łącznie 1867 placówek bibliotecznych z całej Polski, w tym 612 bibliotek gminnych i 1255 filii. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy również bierze udział w tym programie.

Aby zapewnić bibliotekom długofalowe wsparcie, również po zakończeniu Programu, każda biblioteka wiodąca powinna zawiązać Gminną Koalicję na rzecz rozwoju biblioteki. Mają one na celu wspieranie biblioteki, budowanie jej dobrego wizerunku oraz klimatu wokół biblioteki, a przede wszystkim współpracę na rzecz promocji kultury.

Kilka dni temu w łapskiej bibliotece doszło do zawiązania takiej koalicji. Spotkanie inauguracyjne odbyło się 20 maja. Uczestniczyli w nim przedstawiciele urzędu gminy i Sejmiku Województwa Podlaskiego, placówek oświatowych, zakładów pracy, lokalni przedsiębiorcy a także sympatycy biblioteki. Zebrani goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat działalności biblioteki. Dyrektor placówki pani Józefa Bajda opowiedziała o Programie Rozwoju Biblioteki, następnie dyskutowano o sukcesach i problemach placówki. W spotkaniu uczestniczyła pani Małgorzata Siegień –animator Programu Rozwoju Bibliotek, działająca z ramienia Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Efektem końcowym spotkania było podpisanie porozumienia w sprawie zawiązania Gminnej Koalicji na rzecz Rozwoju Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy. Bibliotekarze cieszą się i mają nadzieję, że podpisane porozumienie o współpracy i partnerstwie dobrze przysłuży się łapskiej bibliotece i lokalnej kulturze.

Chęć uczestnictwa w pracach Koalicji zadeklarowało 15 osób.

Dokumenty:

1