Warsztaty z Elizą Piotrowską – autorką książek dla dzieci

24 maja 2010 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy odbyły się warsztaty z Elizą Piotrowską – znaną i bardzo lubianą autorką książek dla dzieci, na które przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łapach. Pani Eliza zajmuje się również ilustrowaniem swoich książek. Mieszka w Rzymie, ale często odwiedza Polskę.

W swoim dorobku pisarskim autorka ma ponad 30 tytułów książek, ale jej głowa jest wciąż pełna pomysłów.Na początku spotkania króciutko opowiedziała o swoich początkach kariery pisarskiej i obyczajach panujących we Włoszech. Duży wpływ na twórczość Elizy Piotrowskiej wywarło poznanie znakomitej poetki Danuty Wawiłow. Tematem przewodnim warsztatów była najnowsza książka autorki „Fryderyk Chopin i jego świat”. Pani Eliza w formie muzyczno–plastycznej zabawy opowiadała o najwspanialszym polskim kompozytorze.Dowiedzieliśmy się o miejscach, które odwiedzał, o ludziach, których kochał, no i oczywiście, o jego muzyce. Były rymowane zagadki na temat skomponowanych przez Fryderyka Chopina utworów oraz okoliczności ich powstania.

Słuchaliśmy dzieł kompozytora, reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne. Wspólnie spróbowaliśmy też stworzyć definicję muzyki romantycznej. W trakcie zajęć pisarka zaproponowała wysłuchanie fragmentu utworu Chopina i przełożenie tej muzyki na obraz, czyli jej zilustrowanie. Była to część „Etiudy Rewolucyjnej”, która przywołała bardzo odmienne obrazy. Jedni zobaczyli walkę, inni spacer, a jeszcze inni … jazdę konną. Wszystkie te plastyczne pomysły bardzo się spodobały autorce, bo jak mówi – każdy ma prawo do własnej interpretacji muzyki.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały gościowi za przybycie i ciekawe zaprezentowanie swojej twórczości. Dla uczniów była to bardzo interesująca i pouczająca lekcja zachęcająca do czytania książek. Biblioteka nasza wzbogaciła się o książeczki autorki ze specjalną dedykacją.

Wszyscy byliśmy zauroczeni naszym wyjątkowym Gościem. Niezwykły urok i spontaniczność Elizy Piotrowskiej, jej doskonały kontakt z dziećmi sprawiły, że były to warsztaty niezwykle fascynujące i zapewne twórcze dla wielu uczestników.