Daphne Kalotay – „Rosyjska zima”

alt

Na kolejnym spotkaniu miłośników DKK ( 4 kwietnia br.) omawialiśmy książkę pt.: „Rosyjska zima autorki Daphne Kalotay. Jest to powieść opowiadająca historię rosyjskiej baletnicy Teatru Bolszoj o międzynarodowej sławie, Niny Riewskiej, połączona ze współczesnym jej życiem już jako starej, schorowanej kobiety. Książka przenosi nas do Rosji stalinowskiej, w której władza państwowa ma ogromny wpływ na życie zwykłych ludzi. Cenzura, układy, aresztowania, wyroki wieloletniego więzienia, zsyłki do gułagu, rozpacz i bezsilność rozbijanych rodzin to jest codzienność życia. Zostajemy tu również wciągnięci w wir miłości, namiętności, przyjaźni, podejrzeń, zdrady, samotności i trudnych decyzji wraz z ich konsekwencjami w późniejszym życiu. Bardzo podobał nam się styl autorki oraz wielopłaszczyznowość i mnogość wątków. Język, w jakim jest napisana „Rosyjska zima” jest ciekawy i tajemniczy. Bohaterowie są genialnie przedstawieni, poznajemy ich przeżycia, radości oraz dramaty i choć każdy jest kompletnie inny to całość stanowi spójność literacką. Stwierdziliśmy, że tę lekturę czytało się lekko i przyjemnie a autorce powieści za umiejętności pisarskie, nieprzesłodzony styl, ciekawą fabułę oraz brak nudziarstwa należy się 5 z plusem. Jest to naprawdę świetna książka warta poświęconego czasu. Następne spotkanie 25 kwietnia a omawianą lekturą będzie „Ukraiński kochanek” Stanisława Srokowskiego.

alt