Wystawa w łapskiej bibliotece – pt. „Czarna karta historii – 586 dni stanu wojennego”

Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku otworzył nowy rozdział w dziejach komunistycznego terroru w Polsce. Ośmielił on funkcjonariuszy aparatu represji do stosowania stalinowskich metod. Represje te nie ustały z formalnym zniesieniem stanu wojennego 22 lipca 1983 roku. Już od pierwszych dni stanu wojennego ginęli uczestnicy spontanicznych protestów, zastrzelone lub pobite na śmierć w trakcie manifestacji ulicznych jak również zakatowane podczas przesłuchań. Na wystawie przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną w Łapach przedstawiono niektóre sylwetki ofiar z tego okresu w tym pięciu księży zamordowanych przez Służby Bezpieczeństwa. Represje stanu wojennego spowodowały, że drugi obieg wydawniczy w latach 80 osiągnął wymiar niespotykany w żadnym miejscu świata. Była to spontaniczna amatorska produkcja, a z drugiej strony doskonale zorganizowane przedsiębiorstwa wydające książki i czasopisma w ogromnych nakładach. Jeszcze w grudniu 1981 roku zaczęły masowo pojawiać się coraz to nowe ulotki, gazetki, broszury, biuletyny, plakaty, które choć produkowane prymitywnymi metodami były bardzo skuteczne. Nasza biblioteka posiada w swoich zbiorach liczne wydawnictwa z tego okresu, oryginalne pieczątki wykonane w stanie wojennym przez Pana Romana Czepe oraz ulotki Pana Jana Beszty Borowskiego, które można obejrzeć na wystawie.

Zapraszamy serdecznie do oglądania wystawy w godzinach otwarcia naszej placówki.