Menu Zamknij

Śmieci nie należy palić – śmieci trzeba segregować

Gdy przychodzi okres jesienno-zimowy pogarsza się jakość otaczającego nas powietrza, a odpowiedzialność za taki stan ponoszą mieszkańcy obszarów wiejskich i miejskich.

Gdy przychodzi okres jesienno-zimowy pogarsza się jakość otaczającego nas powietrza, a odpowiedzialność za taki stan ponoszą mieszkańcy obszarów wiejskich i miejskich, najczęściej z domów jednorodzinnych, którzy w ramach oszczędności spalają śmieci w piecach. W Polsce produkuje się dużą ilość odpadów komunalnych, które są przez niektórych mieszkańców wykorzystywane jako główny materiał opałowy. Do sezonu grzewczego przygotowują się gromadząc sukcesywnie wszelkiego rodzaju zużyte opakowania. O tym, że jest to zjawisko rozpowszechnione, świadczą wielkie chmury czarnego dymu nad całą Polską, czy to mała wieś,  czy wielkie miasto. Do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń emitują indywidualne gospodarstwa domowe – ok. 88%, przemysł – 2%, pozostali – 10%. Na niektórych obszarach dochodzi do tego, że zwykłe wyjście na spacer czy otwarcie okien staje się wręcz niemożliwe z powodu ilości dymu i pyłu w powietrzu. W dniu 12.11. 2015r. słuchacze Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu na temat ochrony środowiska naturalnego. Wygłosił go Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku dr Lech Magrel. Przybyli studenci z zainteresowaniem zapoznali się z problemami związanymi z ochroną środowiska. Dowiedzieli się, że zanieczyszczanie spowodowane jest niską świadomością dotyczącą:
– szkodliwości spalania śmieci
– wysoką ceną filtrów, które mogą zatrzymać emisję szkodliwych gazów
– wysoką zawartością szkodliwych składników w węglu
To właśnie od nas w bardzo dużym stopniu zależy w jakim środowisku będą żyły nasze dzieci i wnuki i nic nam tak nie pomoże w ochronie środowiska jak nasza świadomość. Wielka szkoda, że jest tak mało spotkań edukacyjnych na temat segregacji śmieci i ochrony środowiska.

(UTW)

 

Skip to content