„Żołnierze wyklęci – zapomniani bohaterowie” – wystawa w bibliotece

Biblioteka w Łapach zorganizowała wystawę poświęconą bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego, a tym samym włączyła się w program tegorocznych obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych. Zdaniem historyków upamiętnienie i hołd tamtym ludziom są im należne i zasłużone. Stali się oni symbolem walki jaką toczyli o wolność i niepodległość Polski. Powojenne podziemie niepodległościowe było pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko siłą narzuconej komunistycznej władzy. Data 1 marca jako dzień upamiętnienia nie jest przypadkowa – tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ekspozycja prezentuje sylwetki Żołnierzy Niezłomnych jak również publikacje dotyczących tamtych trudnych lat. Na wystawie zaprezentowano sylwetki „Huzara”, „Inki”, „Łupaszki”, rtm. Witolda Pileckiego, „Zapory” i innych. Wystawę można obejrzeć w miesiącu marcu w godzinach otwarcia naszej placówki.