„Sklejki poetyckie”- nabór na warsztaty edukacyjno-kulturalne

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy ogłasza nabór młodzieży w wieku 10-16 lat na warsztaty edukacyjno-kulturalne.

Tytuł projektu:

„Sklejki poetyckie”

Odbiorcy:

– grupy warsztatowe liczące 6-10 osób

– warsztaty odbędą się 6 maja br. (sobota) o godz. 10.30,

– czas zajęć ok. 2,5 godziny

Zgłoszenia uczestników do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy Oddział dla Dzieci do dnia 22 kwietnia 2017.

Syntetyczny opis projektu:

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Sklejki poetyckie” to cykl warsztatów edukacyjno-kulturalnych, realizowanych w sześciu miejscowościach woj. podlaskiego: Wasilkowie, Łapach, Juchnowcu Kościelnym, Supraślu, Poświętnem i Dobrzyniewie Dużym. Uczestnikami warsztatów będą dzieci i młodzież w wieku 10-16 lat. Głównym punktem spotkań będzie zabawa dadaistów, opisana przez T. Tzarę (1896-1963): „Włóżcie słowa do kapelusza, wyciągnijcie na chybił trafił, otrzymacie poemat”. Układanie wierszy z wylosowanych słów i budowanie z nich konstrukcji, będzie miało na celu kształtowanie twórczego myślenia, rozwój wyobraźni, ale i obalenie mitu, że poezja jest czymś elitarnym. Powstałe na zajęciach wiersze/kolaże upowszechnione zostaną w formie wydawnictwa (antologii) i na stronie internetowej projektu. Dodatkowo zaprezentowane zostaną w postaci ekspozycji czasowych w wymienionych miejscowościach i na wystawie zbiorczej w Białymstoku.

Autor projektu:

Marcin Koziński (ur. 1977) jest animatorem kultury, historykiem i kustoszem Muzeum Wojska w Białymstoku, autorem wystaw czasowych i programów kulturalno-społecznych. Współtworzona przez niego „Wyrwa w pamięci” (2013) otrzymała nagrodę Sybilli, a „Ścieżki 3Dostępu” (2014) były nominowane do nagrody Wydarzenie Historyczne Roku 2015. Za projekt “Słowo historii. Fotoeseje” otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku (2016). Koordynator projektów “Eksperyment serca” (2012, dedykowany osobom głuchym i niedosłyszącym), “Teatr do kwadratu” (2012), “HiT” (2013); uczestnik programów “Animator in Residence” (2012), “I’m Europe” (2013), “Wizualny Eksperyment Muzealny” (2014). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017)

Harmonogram:
6 maja 2017 roku, godz. 10.30 – Warsztaty w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łapy. Oś warsztatów stanowi działanie artystyczne, w którym uczestnicy z wyciętych z gazet słów tworzą własne wiersze/kolaże;

maj – czerwiec 2017 roku – Przygotowanie wystawy prezentującej wiersze, powstałe w trakcie warsztatów w Łapach: a) opracowanie graficzne b) prezentacja w Internecie c) skład i druk plansz d) montaż wystawy w Łapach e) demontaż wystawy;

ok. 21 listopad 2017 roku – Przygotowanie wystawy zbiorczej w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, połączonej z promocją książki. a) montaż b) konferencja prasowa c) uroczyste otwarcie w udziałem uczestników d) “czytanie wierszy” przez aktora e) demontaż