„RzeczpospoCzyta”, czyli Noc Bibliotek po raz czwarty

W sobotę 9 czerwca w prawie 2000 bibliotek w całym kraju zorganizowana została IV edycja akcji Noc Bibliotek. W związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jej tegoroczne wydanie odbyło się pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy zaprosiła tego dnia swoich czytelników na spotkanie pełne wielu atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Imprezę rozpoczęła Akademia Zabawy przygotowana z myślą o najmłodszych. Było wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima, śpiewanie piosenek, czytanie wierszy i opowieści o Kubusiu Puchatku. Nie zabrakło licznych gier i zabaw. Nieskrywaną ciekawość dzieci wzbudził Magiczny Teatrzyk Kamishibai, czyli japońska sztuka opowiadania historii wykorzystująca zmieniające się obrazki w skrzynce pełniącej rolę sceny. Później Pan Dariusz Gąsowski w ciekawy i inspirujący sposób przedstawił programy komputerowe, które powstały na prowadzonych przez niego warsztatach Lokalnego Klubu Kodowania, a młodzi członkowie klubu przedstawili grę edukacyjną Scottie oraz zaprezentowali działanie małych robotów. Pokaz ten wywołał szczególne zainteresowanie wszystkich dzieci, które po jego zakończeniu miały jeszcze okazję obejrzeć film familijny pt. „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. W tym czasie pozostali goście zostali zaproszeni najpierw na wspólne czytanie wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Abecadło”, a zaraz potem na spotkanie z Panem Arkadiuszem Niemirskim, znanym kontynuatorem kultowej serii literackiej „Pan Samochodzik i …”, a także autorem książek dla młodzieży, zbioru kryminalnych opowiadań dla dorosłych czy powieści „Prowokator”. Wykorzystując prezentację multimedialną, pisarz barwnie i z dużym poczuciem humoru opowiedział o sobie i swoim życiu. Potem przyszedł czas na koncert wokalny. Wszystkich zebranych zachwyciły trzy wokalistki, laureatki konkursów muzycznych: Wiktoria Ryś, Agata Galent oraz wielokrotna zdobywczyni nagród na ogólnopolskich festiwalach piosenki Gabriela Dargiewicz. Po emocjach muzycznych przyszła pora na emocje słowne. Chętni spośród obecnych zostali zaproszeni do udziału w czytaniu językowych łamańców. Przez cały czas trwania imprezy na zainteresowanych czekały wystawy prezentujące gromadzone od lat 60. XX wieku wycinki prasowe dotyczące ważnych wydarzeń w Łapach, książki z dedykacjami i autografami pisarzy, którzy na przestrzeni lat gościli w naszym mieście oraz kroniki biblioteki. Niespodzianką okazał się niewątpliwie tort przygotowany na tę wyjątkową okazję przez Piekarnię „SPOŁEM” PSS w Łapach oraz piosenka, którą panie bibliotekarki specjalnie zaśpiewały dla przybyłych osób. Ale na tym muzyczny akcent tego wieczoru się nie skończył, ponieważ po chwili zaczęły się występy – multiinstrumentalisty (gitara, harmonijka ustna, tamburyno i grzechotki) Pana Janusza Raciborskiego z synem Piotrem oraz Pana Zdzisława Rybickiego. Zagrane na akordeonie popularne utwory zachęciły wszystkich zebranych do wspólnego ich śpiewania. Na zakończenie imprezy z prelekcją pt. „Drogi i bezdroża powiatu łapskiego” wystąpił Pan Piotr Sobieszczak, członek Łapskiego Towarzystwa Regionalnego. Temat i prezentowane zdjęcia z archiwum Adama Okuniewskiego i Adama Górskiego sprawiły, że u wielu pamiętających tamte czasy odżyły wspomnienia, wywołując pełną emocji dyskusję. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy przybyli na to niecodzienne spotkanie, będą odwiedzać bibliotekę jak najczęściej. Ale niestety już tylko w dzień. Bo kolejna taka noc czeka nas dopiero za rok.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy składa serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji IV edycji Nocy Bibliotek:

– Pani Katarzynie Borowskiej, właścicielce PHU „Mydełko”,

– Pani Barbarze Łochnickiej, właścicielce PHU „KARINO”,

– Cukierni „Anna” w Zambrowie,

– Firmie Promotech-KM Sp. z o.o.,

– Księgarni BookBook w Łapach,

oraz „SPOŁEM” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Łapach.