Bibliotekarze na szlaku tatarskim

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Białymstoku w sobotę 23 czerwca wyruszyli na autokarową wyprawę edukacyjno-turystyczną „Szlakiem tatarskim”. Wśród jej uczestników znalazła się również kilkuosobowa grupa bibliotekarek z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy. Program imprezy obejmował zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, wizytę w Bibliotece Publicznej w Sokółce, zwiedzanie Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz kościoła św. Antoniego Padewskiego znanego z mającego tam miejsce w 2008 roku wydarzenia eucharystycznego, jedynego tego rodzaju zjawiska w dziejach Kościoła w Polsce. W Sokółce mieliśmy również możliwość degustacji lodów w cenionej miejscowej lodziarni „Stara Szkoła”. Kolejnym przystankiem na szlaku naszej podróży były Kruszyniany. Zwiedziliśmy tam zbudowany w XVIII wieku najstarszy w Polsce drewniany meczet oraz znajdujący się w pobliżu mizar, czyli muzułmański cmentarz. W Kruszynianach nie ominęła nas inna atrakcja tej podlaskiej wsi. Skosztowaliśmy autentycznych tatarskich potraw serwowanych w znanym w całym kraju gospodarstwie agroturystycznym Tatarska Jurta. Następnie udaliśmy się do Krynek, małego miasta położonego na Wysocczyźnie Białostockiej, aby poznać jego bogatą, a powszechnie mało znaną historię. Wycieczka zakończyła się w Poczopku, w położonym na terenie Puszczy Knyszyńskiej ogrodzie przyrodniczo-leśnym Silvarium. Przemierzyliśmy ścieżkę „Tropinka” z utrwalonymi na niej śladami leśnych zwierząt, zobaczyliśmy zegary słoneczne, Park Megalitów – zbiór ogromnych narzutowych głazów i Strigiforium, czyli dom sów. Przez całą podróż towarzyszyła nam Pani przewodnik, która w ciekawy sposób podzieliła się wiedzą na temat miejsc, które było nam dane zobaczyć. Wróciliśmy zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu, pełni nowych wrażeń, a wspomnienia z tego wyjazdu pozostaną w pamięci jej uczestników na zawsze.