„Książka jest jak ogród” – XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Za nami kolejne obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania  w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Książka jest jak ogród”. To już dwudziesta druga edycja tego wydarzenia promującego czytelnictwo i biblioteki.
Z tej okazji w dniach 5-7 czerwca odbyły się spotkania, na które zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2 i z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Łapach oraz specjalnych gości z Kwiaciarni „Finezja”, Pracowni Florystycznej „Rafja” a także Sklepu Zielarskiego „Świat Kuchni”. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję wysłuchać bajek: „Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?”, „Kajtuś w ogrodzie” oraz „Najpiękniejszy ogródek Borsuka” w interpretacji zaproszonych osób związanych z ogrodnictwem. Nasi goście chętnie opowiadali o różnych ciekawych gatunkach kwiatów, o zawodzie florysty i zielarza – fitoterapeuty. Dzieci były zachwycone mogąc dotknąć kwiatów, ziół i poczuć ich zapach. Zadawały mnóstwo pytań. Wszystko je interesowało: pochodzenie nazwy kwiatów, pielęgnacja roślin czy tworzenie bukietów na różne okazje. Ponadto uczniowie poznali właściwości i zastosowanie lecznicze ziół oraz przypraw.
Atrakcją Ogólnopolskiego Czytania było wspólne malowanie na stretchu książki wplecionej w krajobraz kwiecistego ogrodu.
Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia rozbudzą w dzieciach miłość zarówno do czytania jak i przyrody oraz nauczą, że ofiarowanie kwiatka, choćby takiego z łąki, przynosi ogromną radość.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy składa serdeczne podziękowania:
– Pani Justynie Pietraszko – pracownikowi Kwiaciarni „Finezja” (Plac Niepodległości 6),
– Pan Monice Kosińskiej – właścicielce Pracowni Florystycznej (ul. Główna 15),
– Pani Renacie Czołpińskiej – właścicielce Sklepu Zielarskiego „Świat Kuchni” (ul. Handlowa 4).

Prezentacja kwiatów
Grupowa praca plastyczna